I.T.S.F
Hamburg - 2017 (ITSF WCUP)
Finished [12/04/2017 - 16/04/2017]
F.A.S.T
INFORMATION
Competition finished Men Singles - Competition finished 04-13-17 - Competition finished
Qualifications
Eliminations
Elimination rankings
148 teams
Rank. Team
1 Thomas HAAS (DEU)
2 Yannick CORREIA (LUX) (TS 3)
3 Kevin HUNDSTORFER (AUT)
4 Fabio DI SANTO (CHE)
5 Ryan MOORE (USA)
5 Tony SPREDEMAN (USA) (TS 1)
5 Maxime BLIN (FRA)
5 Lukas MAYERHOFER (AUT)
9 Fabio FERREIRA (LUX)
9 Hannes WALLIMANN (CHE)
9 Robert MARES (USA)
9 Sébastien MECKES (FRA)
9 Martin DOUSA (CZE)
9 Niklaas WESTERMANN (DEU)
9 Mateusz MAZUR (POL)
9 Felix DROESE (DEU)
17 Marlin SIELFELD (DEU)
17 Benjamin WILLFORT (AUT)
17 Muhammet ERTURK (TUR)
17 Oke HARMS (DEU)
17 Twan HERMANS (NLD)
17 Christopher MARKS (DEU) (TS 4)
17 Paul NUNES (PRT)
17 Martin JALAKSA (SVK)
17 Abdollah ZOLFAGHARI (IRN)
17 Radek DRDA (CZE)
17 Todd LOFFREDO (USA) (TS 2)
17 Juan Francisco MARTINEZ ANDRADE (ESP)
17 Jeffrey SWINKELS (NLD)
17 Terry RUE (USA)
17 Laurent PAQUIN-MARCOTTE (CAN)
17 Dimitri STINGELIN (CHE)
33 Andreas GRUBER (AUT)
33 Daniel KELOVIC (FRA)
33 Frédéric TRAVERS (FRA)
33 Massimo CARUSO (ITA)
33 David DETRE (HUN)
33 Dan BARBER (USA)
33 Mathieu BIGEAULT (CAN)
33 Yannik HANSEN (DEU)
33 Bernhard KRAUS (AUT)
33 Miguel DOS SANTOS LOTE (FRA)
33 Matej VOLEK (CZE)
33 Longlong KRUTWIG (DEU)
33 André MENDES (PRT)
33 Cédric MUSSET (FRA)
33 Mateusz FUDALA (POL)
33 Hossein AMINI (IRN)
33 Emad AZIZI (IRN)
33 Jonathan MAY (GBR)
33 Benjamin STRUTH (DEU)
33 Tomas KLOBUSNIK (SVK)
33 Steve DIAS (LUX)
33 Omid RAHMANI SHAHRI (IRN)
33 Marcel GLAUS (CHE)
33 Adriano MONASTRA (ITA)
33 Eyad AHMAD (KWT)
33 Richard MARSH (GBR)
33 Koen LE PERCQ (BEL)
33 Alexander DI BELLO (DEU)
33 Kristian SCHMIDT (DNK)
33 Asker HARDENBERG (DNK)
33 Arttu VÄLIMÄKI (FIN)
33 Carlos ARCEO YELA (ESP)
65 Marco Patrick NIEDERMAYER (AUT)
65 Takumi IWATA (JPN)
65 André STOCKMANNS (DEU)
65 Andrés LOZANO (PER)
65 Mario IANNUZZI (CAN)
65 Krzysztof WARZECHA (POL)
65 Lorenzo NESTA (ITA)
65 Mark DOST (NLD)
65 Pascal SALZGEBER (CHE)
65 Ali SHIRMOHAMMADI (IRN)
65 Qaiser SYED (NLD)
65 Emil JOHANSEN (DNK)
65 Matthew BOTROS (CAN)
65 Jorge CHAVEZ AEDO (PER)
65 Dieter STEEMAN (BEL)
65 Miroslav VASIC (AUT)
65 Bostjan TOMAN (SVN)
65 Thomas KROLL (DEU)
65 Stephen LYALL (GBR)
65 Tomás DZURDZENÍK (CZE)
65 Sascha GUSCHEH (AUT)
65 Jarkko SIPILÄ (FIN)
65 Raul QUEVEDO (ARG)
65 Alan SOLIMAN (CZE)
65 Minyoung BAI (DEU)
65 Jean-Marie BLANCHARD (FRA)
65 Joe BUNDY (GBR)
65 Kenneth DALE (PER)
65 Christian DEUTINGER (DEU)
65 Christophe HERALY (BEL)
65 Rasmus SEBULONSEN (DNK)
65 Andy COESSENS (BEL)
97 Leon KOGELNIK (SVN)
98 Matevz JERAS (SVN)
99 Alexander MARKIN (RUS)
100 Bruno GONCALVES (LUX)
101 Milan MARKOV (BGR)
102 Vladimir POPOVICH (SRB)
103 Stanislav GEORGIEV (BGR)
104 Tse-ming CHEN (TWN)
105 Martin CAPAUL (PER)
106 Jozef HORCIAK (SVK)
107 Danilo Nicolau LOT (BRA)
108 Giuliano BENTIVOGLIO (BEL)
109 Felipe GOMES (BRA)
110 Goran STEVKOVIC (SRB)
111 Ali S ALHABIB (KWT)
112 Bogdan PANOIU (ROU)
113 Federico CAPPA (ARG)
114 Hiromi OKAMURA (JPN)
115 Róbert IKERVÁRI (HUN)
116 Denis VASILKOV (BLR)
117 Ivan MAKEDONSKI (BGR)
118 Yuji INAGAMI (JPN)
119 Jesus Manuel REAL DIAZ (ESP)
120 Johannes WAHLE (DEU)
121 Mohammed ALHALAWAJI (KWT)
122 Mica TRNINIC (SRB)
123 Jorge CHAVEZ (PER)
124 Tom YORE (USA)
125 Gonçalo DOS SANTOS (PRT)
126 Franco DELLEANI (RUS)
127 Niks USTINOVS (LVA)
128 Kawanaka KENTO (JPN)
129 Nelson DA ROCHA (PRT)
130 Zuodong SHAN (CHN)
131 Huan PIAO (CHN)
132 Lauris ZIRAKS (LVA)
133 Wu, ming-xuan 吳明炫 (TWN)
134 Krasimir DIMITROV (BGR)
135 Alexander CUBA (PER)
136 Nico GRAFF (KOR)
137 Andrii MAKAREVYCH (UKR)
138 Alexandru PREDA (ROU)
139 Alexey DUNCHYK (BLR)
140 Volkan ARMAN (TUR)
141 Billy PAPPAS (USA)
142 Frédéric COLLIGNON (BEL)
143 Driss HASSAN (FRA)
144 Jamal ALLALOU (DEU)
145 Kostiantyn CHAPKOV (UKR)
146 Trevor PARK (USA)
147 Miguel AMEZ RIENDAS (ESP)
148 Chung HAN (KOR)