I.T.S.F
Hamburg - 2017 (ITSF WCUP)
Finished [12/04/2017 - 16/04/2017]
F.A.S.T
INFORMATION
Competition finished Men Doubles - Competition finished 04-13-17 - Competition finished
Qualifications
Eliminations
Elimination rankings
117 teams
Rank. Team
1 Jörg HARMS (DEU) - Marvin VELASCO (DEU)
2 Steve DIAS (LUX) - Yannick CORREIA (LUX) (TS 3)
3 Jakub ZIENCIKIEWICZ (POL) - Mateusz FUDALA (POL)
4 Julien LEBECQ (FRA) - Frédéric FLEUROT (FRA)
5 Elroy STARREN (NLD) - Henk HABETS (NLD)
5 Terry RUE (USA) - Garret SCHERKENBACH (USA)
5 Ruben HEINRICH (DEU) - Johannes WAHLE (DEU)
5 Driss HASSAN (FRA) - Jean-Marie BLANCHARD (FRA)
9 Koen LE PERCQ (BEL) - Giuliano BENTIVOGLIO (BEL)
9 Longlong KRUTWIG (DEU) - Yannik HANSEN (DEU)
9 Thomas ZIEGLER (CHE) - Pascal NATER (CHE)
9 Sébastien MECKES (FRA) - Miguel DOS SANTOS LOTE (FRA)
9 Marek VOVCIK (SVK) - Samuel FÁBERA (SVK)
9 Peter FELDER (CHE) - Adrian SCHULER (CHE)
9 Oke HARMS (DEU) - Minyoung BAI (DEU) (TS 1)
9 Rok SOSTARIC (SVN) - Matevz JERAS (SVN)
17 Emad AZIZI (IRN) - Ali SHIRMOHAMMADI (IRN)
17 Nelson DA ROCHA (PRT) - Paul NUNES (PRT)
17 Tracy MCMILLIN (USA) - David GUMMESON (USA)
17 Stephen LYALL (GBR) - Robert ATHA (GBR)
17 François VEILLEUX (CAN) - Laurent PAQUIN-MARCOTTE (CAN)
17 Vojtech HOLUB (CZE) - Radek DRDA (CZE)
17 Bruno GONCALVES (LUX) - Fabio FERREIRA (LUX)
17 Adel YOUSFI (FRA) - Gaël LAGRANGE (FRA)
17 Cédric MUSSET (FRA) - Brice HARPIN (FRA)
17 Mark DOST (NLD) - Rick WENSINK (NLD)
17 Benjamin WILLFORT (AUT) - Andreas GRUBER (AUT)
17 Waldemar NOWAK (POL) - Mariusz CYRAN (POL)
17 Barnaba SZUSTAK (POL) - Tomasz POBOZY (POL)
17 Kristian SCHMIDT (DNK) - Kim ESKILDSEN (DNK)
17 Tom YORE (USA) - Todd LOFFREDO (USA)
17 Vladimir POPOVICH (SRB) - Alexander MARKIN (RUS)
33 Kevin HUNDSTORFER (AUT) - Vladimir DRABIK (AUT)
33 Marcel GLAUS (CHE) - Fabio DI SANTO (CHE)
33 Robert MARES (USA) - Tony SPREDEMAN (USA) (TS 2)
33 Rasmus SEBULONSEN (DNK) - Asker HARDENBERG (DNK)
33 Dimitri STINGELIN (CHE) - Patric KAISER (CHE)
33 Florian KUNZ (CHE) - Christian HODLER (CHE)
33 Justin SHAW (USA) - Ryan MOORE (USA)
33 Šimon VÁROŠ (SVK) - Oliver BAIS (SVK)
33 Maximilian HOYER (DEU) - Alexander DI BELLO (DEU)
33 Jonathan MAY (GBR) - Joe BUNDY (GBR)
33 Ingo AUFDERHEIDE (DEU) - Björn KRUTZKI (DEU)
33 Hannes WALLIMANN (CHE) - Pascal SALZGEBER (CHE)
33 Hans WILLEMS (NLD) - Rocco RAVEN (NLD)
33 Mohammad ALABDULLAH (KWT) - Mohammed ALHALAWAJI (KWT)
33 Miroslav VASIC (AUT) - Bernhard KRAUS (AUT) (TS 4)
33 Martin JALAKSA (SVK) - Jozef HORCIAK (SVK)
33 Mário SILVA (PRT) - Márcio FERREIRA (PRT)
33 Lorenzo NESTA (ITA) - Massimo CARUSO (ITA)
33 Reza SARAFRAZI (IRN) - Mehdi HABIBI (IRN)
33 Róbert IKERVÁRI (HUN) - David DETRE (HUN)
33 Wu, ming-xuan 吳明炫 (TWN) - Tse-ming CHEN (TWN)
33 Ivan MAKEDONSKI (BGR) - Stanislav GEORGIEV (BGR)
33 Trevor PARK (USA) - Billy PAPPAS (USA)
33 Dieter STEEMAN (BEL) - Andy COESSENS (BEL)
33 Will STRANKS (CAN) - Matthew BOTROS (CAN)
33 Felix DROESE (DEU) - Peer NITZSCHE (DEU)
33 Sean LEE (CAN) - Mario IANNUZZI (CAN)
33 Abdullah ALKANDARI (KWT) - Eyad AHMAD (KWT)
33 Arttu VÄLIMÄKI (FIN) - Topi TIENAHO (FIN)
33 Matej VIDERGAR (SVN) - David PRESL (SVN)
33 Andrew NUBBERT (GBR) - Richard MARSH (GBR)
33 Daniel DE MACEDO (LUX) - Carlos DA SILVA (LUX)
65 Jan ZAVORAL (CZE) - David MADLE (CZE)
65 Matej VOLEK (CZE) - Martin DOUSA (CZE)
65 Milan MARKOV (BGR) - Krasimir DIMITROV (BGR)
65 Juan Francisco MARTINEZ ANDRADE (ESP) - Carlos ARCEO YELA (ESP)
65 Karim ASADI (IRN) - Behboud MOUSAVI (IRN)
65 Alexandru PREDA (ROU) - Bogdan PANOIU (ROU)
65 Leonardo STAMERRA (LUX) - Christophe DIAS (LUX)
65 Nhu TRAN (CAN) - Olavo TAVARES (CAN)
65 Refik YUCEL (TUR) - Mehmet Emin ARSLAN (TUR)
65 Adriano MONASTRA (ITA) - Luigi ROSICA (ITA)
65 Christian ARDISSONE (ITA) - Marco BERTELLI (ITA)
65 Jan BAZIKA (CZE) - Jakub ROUTNER (CZE)
65 Valeriy SOKOLOV (RUS) - Vladimir BOGOYAVLENSKY (RUS)
65 Marc KROGEN (DNK) - Emil JOHANSEN (DNK)
65 Felipe GOMES (BRA) - Edimar GANDINI (BRA)
65 Nour-Eddine CHALLABI (FRA) - Yoann SICOT (FRA)
81 Fernando SANTOS (BRA) - Danilo Nicolau LOT (BRA)
82 Christophe HERALY (BEL) - Gilles BLOCH (BEL)
83 Thomas WAGNER (AUT) - Marco Patrick NIEDERMAYER (AUT)
84 Saud ALYASEEN (KWT) - Hussain BLOSHI (KWT)
85 Björn HOFFMANN (DEU) - Frank BRAUNS (DEU)
86 Andrei RUSSELL-GEBBETT (GBR) - Vito MIGLIORE (GBR)
87 Krzysztof WARZECHA (POL) - Filip KUBIATOWICZ (POL)
88 Martin MITKOV (BGR) - Rosen KYUCHUKOV (BGR)
89 Arturo SANCHEZ FERNANDEZ (ESP) - Fernando RECIO JIMÉNEZ (ESP)
90 Filipe PARREIRA (PRT) - Gilbert DACUNHA (PRT)
91 Mircea DUMITRESCU (ROU) - Eugen DUMITRESCU (ROU)
92 David POTRBIN (SVN) - Tadej BREZNIK (SVN)
93 Julian TIMNEV (FIN) - Michael SCHUH (FIN)
94 Hiromi OKAMURA (JPN) - Takumi IWATA (JPN)
95 Franco DELLEANI (RUS) - Artur DAUER (RUS)
96 Lars JENSEN (DNK) - Sebastian JOHANSSON (DNK)
97 Zuodong SHAN (CHN) - Wu CHEN (CHN)
98 Raul QUEVEDO (ARG) - Federico CAPPA (ARG)
99 Kawanaka KENTO (JPN) - Hayato FURUSAWA (JPN)
100 Lauris ZIRAKS (LVA) - Krists DREIMANIS (LVA)
101 Andrii MAKAREVYCH (UKR) - Ihor SHULHIN (UKR)
102 Toms TREIJS (LVA) - Reinis BONUS (LVA)
103 Volkan ARMAN (TUR) - Sadik SOZDINLER (TUR)
104 Haijun ZHANG (CHN) - Huan PIAO (CHN)
105 Landi CAO (CHN) - Danis CAO (CHN)
106 Nebojsa KOVACEVIC (SRB) - Mica TRNINIC (SRB)
107 Kenneth DALE (PER) - Alexander CUBA (PER)
108 Jesus Manuel REAL DIAZ (ESP) - Miguel AMEZ RIENDAS (ESP)
109 Nicolas-claude DUQUE (JPN) - Yuji INAGAMI (JPN)
110 Pereira REINALDO (PRT) - Miguel MOREIRA (PRT)
111 Kostiantyn CHAPKOV (UKR) - Evgen VASYLCHENKO (UKR)
112 Alexander LUKAS (AUT) - Phillip KUCERA (AUT)
113 Nico GRAFF (KOR) - Chung HAN (KOR)
114 Denis VASILKOV (BLR) - Alexey DUNCHYK (BLR)
115 Petar RAICEVIC (SRB) - Goran STEVKOVIC (SRB)
116 Martin CAPAUL (PER) - Jorge CHAVEZ (PER)
117 Tom VAN DE CAUTER (BEL) - Frédéric COLLIGNON (BEL)